Egészség-szépség természetesen
Egészség-szépség természetesen
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Lifepak

Lifepak és Táplálékkiegészítők
a minőségibb életért!
Kattints ide!

 

 
Szabadgyökök
Mik azok a szabadgyökök?
Testünk sejtekből épül fel, a sejtek molekulákból állnak, a molekulákban pedig elektronok vannak. Az oxidációs stressz olyan állapot, melyben a máskülönben stabil molekulák instabillá válnak egy elektron elvesztésének eredményeként. Ezek a páratlan elektront tartalmazó, szabadgyököknek nevezett molekulák rendkívűl reaktívak és a páros, stabil állapot visszaállítására törekednek, ezért gyorsan és előszeretettel lépnek kapcsolatba más molekulákkal. Elvesztett elektronjaikat a környező szövetekből pótolják elektronelvonással. A szabadgyökök az antioxidatív védelmi rendszerünket gyengítő faktorok. A mitokondriumok azok a hőerőművek amikben komoly elváltozás történik, az agresszív szabadgyökök vannak hatással testünk öregedési folyamatának lemenetére és milyenségére, a sejtek energiatermelését zavarják, megtámadják a fehérjéket, a lipoidokat, a testzsírt és a DNS rendszert.
A szabadgyököknek két nagy csoportjuk van: az oxigén eredetű és a nitrogén eredetű szabadgyökök. Az előbbire példa a szuperoxid ( amely egyebek között a mitokondriális légzés közben, az oxigénmolekulából származhat ) és a hidroxilgyök ( amely például a szövetekben lejátszódó gyulladásos reakciók során keletkezhet ). A nitrogén eredetű szabadgyökök közül legfontosabb a nitrogén-monoxid. A szabadgyökök sokféle mindennapos tevékenység során alakulnak ki: előidézi őket a nap káros sugárzása, a túlzott testedzés, sőt, az utcán sétálás is, mely során belélegezzük a levegőt és a benne lévő szennyeződést.
Szabadgyök források
  • oxigén
  • napfény
  • ózon
  • víz
  • stressz
  • méreganyagok
  • szennyeződések
  • röntgen sugarak
  • radioaktív sugárzás
  • UV besárzás
  • repülőgép utazás
  • szolárium
  • gyógyszerek
  • gyulladás
  • anyagcsere
  • kimerítő tréning
  • elégtelen táplálkozás
  • dohányzás
  • zöldségekben és
    gyömölcsökben
    szegény étrend
  • kész és félkész termékek
Több milliárd szabadgyök
cigarettánként!
A szabadgyökök hatásai
  • daganatok
  • tüdőbetegségek
  • szív-, érrendszeri betegségek
  • szürkehályog, szembetegségek
  • idősödés
  • idegrendszeri zavarok
  • autoimmun betegségek
A SZABADGYÖKÖK károsítják:
 
  • a szív és keringési rendszert
  • az idegrendszert
  • a látást
  • a vércukrot és az inzulint
  • a sejteket és a sejtvédelmet
  • felgyorsítják az öregedést
Oxidánsok
Az oxidánsok a szabadgyökökhöz hasonlítanak: ugyan nincsen párosítatlan, szabad elektronjuk, de mégis reaktívak, és képesek biológiai molekulákkal kapcsolatba lépni (ilyen a hidrogénperoxid, a hipóként ismert hipoklórossav vagy a peroxinitrit). A szabadgyökök és oxidánsok átalakulhatnak egymásba, és esetenként önfenntartó szabadgyök láncreakciókat is beindíthatnak. A szabadgyök reakciókat a szervezet minden sejtjében leírták, de fontos célszervek közé tartoznak az erek és a szív, az idegek és az agy, a bél, a vese, a máj és a tüdő.

A nitrogén eredetű szabadgyökök közül a nitrogén-monoxid kevésbé sejtkárosító hatású, és a biológiai életideje is viszonylag hoszszú, másodpercekben mérhető. Ezért aztán ezt a molekulát a szervezet másodlagos hírvivőnek, vagyis biológiai jelzések közvetítőjének használja fel a szív- és érrendszerben, valamint az agyban és az idegrendszer számos területén is. A nitrogén-monoxid biológiai szerepeinek felismerése a legutóbbi évtized egyik legfontosabb felfedezése volt, amelyért 1998-ban három amerikai kutató Nobel-díjat kapott. Kimutatták: az erek belső falában található fontos sejtréteg, az endotél képes a nitrogén-monoxid termelésére. Az endotélsejtek ha károsodnak, az érpályának azon a szakaszán megszűnik értágító hatásuk, és az erek eltömődnek. Talán meghökkentő, de a Viagrát eredetileg szív- és érrendszeri gyógyszernek szánták. Az erekció során ugyanis a péniszt behálózó idegsejtek - endotélsejtekhez hasonlóan - is nitrogén-monoxidot szabadítanak föl. Impotencia során ez a folyamat károsodik, és túl kevés nitrogén-monoxid termelődik. Mivel a nitrogén-monoxidot az idegsejtek is termelik, normális esetben e szabadgyököknek szerepe van olyan élettani folyamatokban is, mint például a memória kialakulása. A nitrogén-monoxid részt vesz az agyi működés és az agyi véráramlás kapcsoltságának fenntartásában. Az agyban ugyanis nem minden régió kap egyformán vért: azokhoz, amelyek több munkát végez nek, több vér jut. Ezt a dinamikus egyensúlyt részben a nitrogén-monoxid tartja fenn azzal, hogy a több munkát végző idegsejtek több nitrogén-monoxidot termelnek. Az agyban is érvényesül azonban a nitrogén-monoxid kettős szerepe: ha túl sok termelődik belőle, az már sejtkárosító hatású.
„ Az oxigénnek, kétféle hatása van. Egyfelől életünk elengedhetetlen alapfeltétele, másfelöl olyan kémiai folyamatokban vesz részt, amelyek folyamán szabadgyököket szabadít fel, melyek károsítják a sejteket és a szöveteket. Ma már egyenes összefüggést látnak közte és az öregedési folyamat, valamint legalább 50 féle betegség kialakulása között. ”
Az oxigén-szabadgyökök
A szervezet számára természetes állapotban egy bizonyos serkentés az oxigén szabadgyökök jelenléte. Jelentős szerepet játszanak a fertőzéssel szemben, valamint a véredény simaizom-működésében. De nagyon fontos, hogy felügyelet alatt legyenek. Ha azonban az immunrendszer meggyengül, komoly károsodás érheti a szervezetet. Az oxigén O2 formában fordul elő. Itt két oxigén atomhoz csatlakozik két elektron. Ez eddig rendben is lenne. De ha bekövetkezik a válás, a pozitív töltésű oxigén atom egyedül marad, a negatív töltésű oxigén atomhoz kerül a két elektron. Ezek lesznek az ionok. Az ionok a szervezetben nem sokat zavarnak. Az oxigén atomok melyek úgy bomlanak fel, hogy mindkettő számára egy-egy elektron jut, ezek képezik a szervezetben a oxigén-szabadgyököket. Legjobb hasonlat ezek keletkezéséhez és élettartamához a tűz szikrája. Nemcsak azért, mert egy pattanás az életük, de éppen olyanszerű sebet is ejtenek a sejteken, mint a tűz szikrája a bőrünkön. A tűz a mi anyagcserénk folyamata. Az anyagcsere folyamat az oxidáció, s az oxidáció mellékterméke pedig az oxigén szabadgyökök vagy szabad radikálisok. Az oxigén-szabadgyökök a rövid életük alatt igyekeznek egy elektronhoz jutni. Ezt a sejt falából rabolják, szakítják ki maguknak, megsértve azt. Ha a megsérült sejteket a macrophagok nem takarítják el, rövidesen a sejt működésében zavarok keletkeznek. Így alakulhatnak ki a ráksejtek. Egy másodperc alatt millió és millió oxigén-szabadgyök kerülhet a sejtek közé, óriási kárt okozva. A felszabaduló oxigén mennyisége attól is függ, milyen ételt fogyasztottunk, és nagyban függ az emésztésünktől, az emésztési szervek képességétől. Minél nagyobb a szervek leterhelése a rossz emésztés következtében, annál több oxigén-szabadgyök áramlik a szervezetünkben. Az oxigén szabadgyökök akkor válhatnak veszélyessé, ha a koleszterin szállítmányt támadják meg útközben. Ha a szállítmányt baj éri, az artéria belső burkolatának sejtje megsérül a szállítmánytól, és kiesik a forgalomból. A sejt izom része szaporodni kezd és túlnő. Normális helyzetben ezek a sejtek az ér feszességét hivatottak tartani. Növekedésükkel az artéria falán rögöt képeznek. Minél nagyobb a rög, annál kevesebb a hely a vonuló vérnek. A vörös húsok, igen csak jó oxigén-szabadgyök termelők. Ennek az a magyarázata, hogy ezek a húsok vasban gazdagok. Vasra pedig a vér oxigén ellátására van szükség. Mivel az oxigén-szabadgyöknek van egy oxigén molekulája, a vas magához vonzza őket. Olyasvalami ez, mint mikor a vas megrozsdásodik.
Ön hogy szeretne megöregedni?
Normál öregedés
Felgyorsúlt öregedés

 
Óra
 
Naptár
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Látogatottság
Indulás: 2009-01-30
 
A Magnéziumról

                       

Bővebben>>>

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!